BalanceTest – Test pomeru omega-6: omega-3 a významné využitie v praxi (časť 1)
Štátny zdravotný ústav ministerstva zdravotníctva (SZÚ) a vedci sa zhodujú, že pomer omega-6: omega-3 a omega-3 index (hladina EPA + DHA v krvi) je relevantným ukazovateľom rizika príčin ischemickej choroby srdca (ICHS), infarktu a všetkých ďalších civilizačných chorôb (artritída, artróza, autizmus, ADHD, diabetes, vysoký krvný tlak). Test pomeru omega-6:omega-3 v krvi tak môže mať významné využitie v lekárskej praxi.
Ako zistím svoj omega-3 index?
Zinzino BalanceTest
Zistite rýchlo a jednoducho svoj pomer omega-6:omega-3 a omega-3 index. Vďaka jednoduchému testu z kvapky krvi (tzv. BalanceTest), ktorý si môžete urobiť sami a svoju vzorku zaslať do nórskeho laboratória Vitas Analytical Services. Toto nezávislé laboratórium spolupracuje so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a je držiteľom certifikátu osvedčených výrobných postupov (GMP) s 20-ročnou skúsenosťou v implementácii špičkových vyšetrení s využitím najmodernejších technológií.
Viac o BalanceTeste
BalanceTest je schváleným výrobkom pre „in vitro“ diagnostiku odobratím krvnej vzorky v domácich podmienkach. Ide o krvný test uskutočnený metódou suchej krvnej kvapky (DBS) a poskytuje presné údaje o hladine mastných kyselín, ktorá odráža zloženie tukov vo vašej strave. Proces analýzy vzoriek je úplne anonymný. Akonáhle sa sami otestujete, vzorku kvapky suchej krvi zašlite v špeciálnej obálke poštou na predpísanú adresu laboratória Vitas v Nórsku.
Ako docieliť správneho pomeru omega-6:omega-3?
BalanceOil s polyfenolmi
Dnešná bežná strava (za posledných 20 rokov) bohužiaľ obsahuje menej omega-3 v porovnaní so stravou v priebehu evolúcie človeka, ktorá sa podieľala na vytváraní našich genetických modelov. Prevažná väčšina ľudí by mala zvýšiť spotrebu polynenasýteného rybieho tuku, pretože v ľudskom organizme nedochádza k efektívnej premene rastlinného oleja omega-3 (ALA) na mastné kyseliny EPA a DHA.
Zásadné pre získanie správneho pomeru omega-6:omega-3 je obmedzenie príjmu rastlinných tukov s prebytkom omega-6 (slnečnicový olej, sójový olej) a konzumácia tučných, morských rýb z výlovu, ktoré sa živili voľne z morských rias, ktoré prirodzene obsahujú omega-3 (EPA a DHA) s polyfenolmi. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zo spomínaných dôvodov odporúča efektívnejší spôsob získania omega-3 s dlhými reťazcami (EPA a DHA) za pomoci doplnkov stravy (rybí tuk s omega-3 EPA + DHA s polyfenolmi alebo vegánsky olej s omega-3 z morských rias s obsahom EPA + DHA s polyfenolmi).
Prečo omega-3 s polyfenolmi?
Podľa tvrdení vedcov je nevyhnutné, aby omega-3 boli VŽDY konzumované s polyfenolmi. Polyfenoly poskytujú dostatočnú ochranu krvných lipidov pred oxidáciou, a tým zaručujú vysokú vstrebateľnosť omega-3 v bunkách. V prírode omega-3 (EPA + DHA) a lipofilné polyfenoly VŽDY pracujú spoločne. Nenájdete EPA a DHA samy o sebe, sú príliš krehké a nestabilné a rýchlo degradujú. V potravinovom reťazci morské riasy produkujú omega-3 (EPA a DHA) spoločne s polyfenolmi. Príroda si vybrala polyfenoly rozpustné v tukoch, ktoré chránia omega-3 produkované morskými riasami tak dobre, že ich nájdeme aj v tučných rybách, ktoré sa nimi živia.
Priemysel, ktorý vyrába doplnky stravy robí zásadnú chybu – ODSTRAŇUJE polyfenoly rafináciou a potom omega-3 stabilizuje nevhodným a neúčinným spôsobom pridávaním vitamínu E ako neúčinnej konzervačnej látky alebo rybí olej zanecháva bez ochrany a nestabilný. Proces oxidácie a znehodnotenie potom prebieha priamo vo fľaštičke, v kapsuli alebo aj v tele pri styku s voľnými radikálmi. To je dôvod, prečo väčšina doplnkov stravy s rybím olejom NEFUNGUJE.
Odporúčame, aby si každý konzument doplnkov stravy s omega-3 overil ich účinnosť BalanceTestom. Ak test preukáže nedostatok omega-3 mastných kyselín v bunkových membránách, je na zvážení každého, či má zmysel taký nefunkčný doplnok stravy konzumovať.
Chcete sa otestovať?