Ministerstvo zdravotníctva ČR: Ako pripraviť telo proti fatálnej reakcii organizmu po infekcii koronavírusom.
U ľudí, ktorí podľahli nákaze koronavírusu sa zistilo, že príčinou tohto nešťastia je nezvládnuteľná imunitná reakcia, tzv. Búrka cytokínov. Omega-6 produkuje zápalové cytokíny, zatiaľ čo omega-3 produkuje protizápalové látky. Pokiaľ má jedinec správny pomer omega-6:omega-3, tak sa táto nekontrolovateľná reakcia eliminuje.
V tejto súvislosti vydal Štátny zdravotný ústav (SZÚ) pod záštitou Ministerstva zdravotníctva ČR vyhlásenie na základe štúdie „Lipids in Health and Disease“, dostupné v tomto linku.
Nasleduje vyhlásenie SZÚ:
Viete, že prípady úmrtia na COVID-19 odhalili, že v pľúcach prebehla tzv. Cytokinová búrka, ktorú organizmus nezvládol? Omega-3 (EPA + DHA) mastné kyseliny, vysoký omega-3 index, dobrý pomer medzi kyselinou arachidónovou a eicosapentaenové (EPA) vám možno môže pomôcť pripraviť telo proti fatálnej reakcii organizmu po infekcii koronavírusom.
Informácia je súčasť primárnej prevencie. Nie je zameraná na liečbu ochorení. „Primárna prevencia závisí výhradne na aktivitách jedinca v riziku – jeho životnom štýle, rozhodnutiach a motiváciu. Dôležité je preto informovať jedinca o tom, prečo a akým spôsobom môže znížiť rizikové faktory vzniku ochorenia. Aktívny prístup pacienta je úplne nevyhnutný.“
„Práve prehnaná autoimunitná reakcia môže byť jednou z príčin úmrtia pri chorobe COVID-19. „Závažnosť choroby zrejme súvisí s cytokinovou búrkou,“ povedal lekárskemu časopisu Lancet Jimmy Whitworth z Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny (LSHTM). Pri takzvanej cytokínovej búrke dochádza k závažnej imunitnej reakcii, pri ktorej telo produkuje imunitné bunky a proteíny, ktoré môžu zničiť iné orgány.“
A viete, že omega-3 spôsobuje moduláciu cytokínov k zníženiu zápalu (čítaj napr. Modulation of Inflammatory Cytokines by Omega-3 Fatty Acids)?
Omega-3 (EPA + DHA), vysoký omega-3 index, vám možno môže pomôcť pripraviť telo proti fatálnej reakcii organizmu po infekcii koronavírusom. Existuje špecifické stanovenie „Rovnováhy tvorby lokálnych hormónov“, ktoré hodnotia kapacitu tvorby tzv. lokálnych hormónov v bunkových membránach tkanív tela, známych ako eicosanoidy (napr. Prostaglandíny, leukotriény, Protektin). Analýza z kvapky krvi opisuje mieru vzniku / dostupnosti kys. Arachidonovej (AA) a kys. Eicosapentaenové (EPA), z ktorých vznikajú signálne molekuly v tkanivách („lokálne hormóny“).
Dlhodobá aplikácia rybieho oleja alebo koncentrátu PUFA omega-3 vedie k preukázateľnému zlepšeniu imunitného systému. Zlepšenie možno pozorovať aj u zdravých jedincov, kedy sú prípadné dysbalancie vďaka diéte bohatej na PUFA omega-3 oveľa skôr a účinnejšie vyrovnávané. EPA vo vyšších dávkach skracuje priebeh zápalových procesov. Ide o potlačenie proinflamatorních cytokínov (IL-1, IL-6, TNF-α).
To už stojí za zamyslenie a prevenciu! V našej intervenčnej štúdii na SZÚ (teraz ju finalizujeme) sme použili dávku 2 g omega-3 denne v rybom oleji. Parametre všetkých pokusných osôb sa do niekoľkých týždňov výrazne zlepšili!
Sú tak na „cytokinovú búrku“, nedaj bože, pravdepodobne oveľa lepšie pripravení než bežná populácia. Hovoríte, to je vedecká hypotéza. Ale má racionálne jadro, opreté o publikované vedecké poznatky! A každý pozitívny faktor môže rozhodovať o živote a smrti.
Pripájame niektoré bežné otázky ľudí, publikovanom na Google:
Pomáhajú omega-3 mastné kyseliny k zníženiu zápalu?
Najmä omega-3 mastné kyseliny môžu znížiť produkciu molekúl a látok spojených so zápalom, ako sú zápalové eikosanoidy a cytokíny. Štúdia trvalo pozorovala súvislosť medzi vyšším príjmom omega-3 a zníženým zápalom.
Ako dlho trvá, než omega-3 mastné kyseliny zlepšujú zápaly? Ako dlho trvá, než omega-3 zafunguje?
Hladiny omega-3 sa v tele rýchlo hromadia, akonáhle užijete doplnky stravy. Môže to však trvať 6 týždňov až 6 mesiacov, než sa objaví významná zmena nálady, bolesti alebo iných príznakov.
Ako kyselina eicosapentaenová (EPA) obmedzuje zápal?
EPA je inhibítor enzýmu delta-5-desaturázy (D5D), ktorý produkuje kyselinu arachidonovú (AA). Čím viac EPA máte v strave, tým menej produkujete AA. To v podstate tlmí dodávku AA nevyhnutnú pre produkciu prozápalových eikosanoidov (prostaglandíny, tromboxány, leukotriény atď.)
Aký je najrýchlejší spôsob, ako obmedziť zápaly v tele?
Postupujte podľa týchto šiestich tipov:
- Konzumujte protizápalové potraviny (všeobecne zelenina a ovocie…)
- Obmedzte alebo eliminujte zápalové potraviny (vysoko spracované potraviny s nadbytkom cukru, soli, nasýtených tukov, nadbytok mäsových výrobkov…)
- Kontrolujte si hladinu cukru v krvi (metabolický syndróm, diabetes)
- Urobte si čas na cvičenie (pohyb a zase pohyb…)
- Schudnúť (dokážete to pri zmene jedálnička a vhodnom pohybe)
- Zvládnite stres (dnes je to ťažké, ale dajú sa nacvičiť obranné rituály, pomáha pravidelný pohyb, slniečko, voda, vzduch…)
Je vitamín D protizápalový?
Štúdie už dlho preukazujú súvislosť medzi nízkym obsahom vitamínu D a radom zápalových ochorení. Vedci ďalej vedia, že zlepšenie hladín vitamínu D môže pomôcť znížiť zápaly v tele. Vitamín D je prirodzene tvorený v koži vďaka UV žiareniu zo slnka, ale nie každý môže takto získať všetok vitamín D. Zdrojom v zime sú ryby.
Ktorá mastná kyselina je dôležitejšie EPA alebo DHA?
Všeobecne povedané, EPA podporuje srdce, imunitný systém a zápalovú odpoveď, zatiaľ čo DHA posilňuje mozog, oči a centrálny nervový systém. Problém spočíva v tom, ako vaše telo používa EPA a DHA, a čo je najdôležitejšie – rýchlosť, akou ALA (tj. kys alfa-linolenová) metabolizuje na tieto dve formy omega-3. Ale len v obmedzenej miere. Preto ich potrebujeme doplniť v našej strave.
Koľko mastných kyselín EPA a DHA by ste mali mať denne?
Celkovo väčšina organizácií odporúča minimálne 250-500 mg kombinovanej EPA a DHA každý deň pre zdravých dospelých. Pre určité zdravotné stavy sa však často odporúča vyššie množstvo. Napr. pre zvýšenie omega-3 indexu nad hodnotu 8 je vhodná denná dávka až 2 g / denne (overené v intervenčnej štúdii na SZÚ, toto funguje).
Prof. J.Ruprich, CZVP SZÚ
Zdroj:
Štúdia:
Upozornenie:
Bežne dostupné prípravky omega-3 bez obsahu protizápalových polyfenolov bohužiaľ nefungujú, zistite preto viac o BalanceOil v tomto linku.
Prečo je väčšina výrobkov omega-3 na trhu neefektívnych?
Väčšina výrobkov s omega-3 na trhu obsahuje konzervant vitamín E, aby chránil tieto mastné kyseliny pred oxidáciou. Bolo však preukázané, že vitamín E nevie zabrániť oxidácii omega-3 mastných kyselín pri ich použití v tele pri styku s voľnými radikálmi, čo spôsobuje ich znehodnotenie ešte pred vstrebávaním do membrán.
Polyfenoly obsiahnuté v BalanceOil poskytujú dostatočnú ochranu tak, ako je to prirodzené pri konzumácii zdravých voľne žijúcich morských rýb, ktoré sa živia morskými riasami a planktónom s obsahom EPA, DHA a polyfenolov.
Otestujte sa na pomer omega-6:omega-3.